Muzyka Regionalna

Austria może poszczycić się znanymi na cały świat muzykami. Są to tzw. klasycy wiedeńscy. Zaliczamy do nich Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz Josepha Haydna. Ich muzyka zaliczana jest stylistycznie do klasycyzmu (1750-1820), określenie „wiedeńscy” wynika z faktu, iż większość swojego życia, a zwłaszcza ostatnie lata, spędzili w Wiedniu.

https://youtu.be/Zi8vJ_lMxQI – „Requiem” Mozart

https://youtu.be/t3217H8JppI – „Symfonia 9″ Beethoven

https://youtu.be/eVXalu0p1wo – „Symfonia 94″ Haydn 

 

Najbardziej popularna forma współczesnej austriackiej muzyki ludowej to Muzyka Schrammel. Wykonywana jest na akordeonie i gitarze z podwójnym gryfem. Współcześni wykonawcy to Roland Neuwirth, Karl Hodin i Edi Reiser. Nazwa wywodzi się od nazwiska dwóch kompozytorów, braci Johanna i Josefa Schrammelów.

https://youtu.be/JiysCb82q8M – „Wien bleibt Wien” Johann Schammel

 

Austriackie tańce ludowe kojarzą się głównie z takimi tańcami jak Schuhplattler, Lendler, Polka i walc.

Lendler to taniec ludowy o dość niejasnej historii. Przez długi czas występował pod różnymi nazwami. Popularność zdobył pod nazwą Landl ob der Enns, która ostatecznie została skrócona do ländler. Taniec stał się popularny około 1720 r. Wymagany w nim jest bliski kontakt pomiędzy partnerami przeciwnych płci. Ze względu na to został uznany za nieprzyzwoity przez władze Kościoła. Lendler najpierw zdobył popularność w Wiedniu, a następnie na innych ziemiach, sięgając aż do Ukrainy. Z czasem ewoluował i powstał z niego walc. 

https://youtu.be/G4Yd-Ru3RRQ – Lendler

https://youtu.be/Dz4Mm_RE2to - Schuhplattler

330px-Musikverein_Goldener_Saal

Sala koncertowa Musikverein. Tutaj odbywa się coroczny wiedeński Koncert Noworoczny.

WSO-Interior

Opera wiedeńśka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>